TLV320AIC1103PBSR OverviewDue to space constraints, it is supplied in the 32-TQFP package. This package uses the Cut Tape (CT) packaging method. This electronic part is categorized as a type of PCM, making it capable of providing high-efficiency performance in a variety of applications. Surface Mount is the mounting type employed by this device. Operating performance -40°C~85°C permits it to function normally. In addition, it is equipped with 1 / 1 ADCs and DACs. The analog circuit receives 2.7V~3.3V as a supply voltage. It receives a voltage of 2.7V~3.3V as its supply voltage. In order to prevent signal reflections from off the end of the transmission line, 32 terminations are used. Essentially, it is an electronic device with 32 pins. There are 32 pins on this board. Using its base part number TLV320AIC1103, it can be used to locate parts that are related. 3.3V is the maximum value of supply voltage. Minimum supply voltage should remain at 2.7V. There is 3V supply voltage for this device. Power supplies of 3V are used to operate it. Often in the process of converting digital signals into analog signals, there are 1 D/A converters. For data transmission, the device has 2 channels. They can operate with ease if the supply current is kept below 0.007mA.
TLV320AIC1103PBSR FeaturesEmbedded in the 32-TQFP package
Operating temperature of -40°C~85°C
1 / 1 ADCs / DACs
TLV320AIC1103PBSR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC1103PBSR CODECs Interface ICs applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 72.801575mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | PCM |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | TLV320AIC1103 |
| Output | VOLTAGE |
| Pin Count | 32 |
| Power Supplies | 3V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Supply Current-Max | 0.007mA |
| Data Interface | PCM Audio Interface |
| Sampling Rate | 8 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Power Consumption | 16mW |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Resolution (Bits) | 15 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Filter | YES |
| Output Code | TWOS COMPLEMENT |
| Companding Law | A/MU-LAW |
| Input Code | TWOS COMPLEMENT |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |