TLV320AIC15IDBTRG4 OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a 30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Tape & Reel (TR) is the packaging method used. Because it is a type of Voice-Band, it delivers high-efficiency performance in many applications. It uses a mounting type of Surface Mount. A -40°C~85°C operating performance setting allows it to operate normally. It is equipped with a total of 1 / 1 ADCs and DACs. Supply voltage 2.7V~3.6V is provided to the analog circuit. It is supplied with a voltage of 1.65V~1.95V to power the digital circuit. Signals are prevented from reflecting off the transmission line's terminations by using 30 terminations. 30-pin electronic devices are what it is. The board has 30 pins configured. Find more related parts by using its base part number TLV320AIC15. Mounted on a PCB based on the technology of Surface Mount. Supply voltage should be maintained at 1.95V. Digital signals are converted from analog signals using 1 A/D converters. It is recommended that the minimum supply voltage be kept at 1.65V. This device operates on 1.8V volts as its supply voltage. A total of 2 channels are provided for data transmission. It is recommended not to exceed 2V for analog input voltage.
TLV320AIC15IDBTRG4 FeaturesEmbedded in the 30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C
1 / 1 ADCs / DACs
1 A/D converters
TLV320AIC15IDBTRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC15IDBTRG4 CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 30 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 30 |
| Type | Voice-Band |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TLV320AIC15 |
| Output | VOLTAGE |
| Pin Count | 30 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C, Serial |
| Max Supply Voltage | 1.95V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS |
| Data Interface | Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~1.95V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Output Voltage-Max | 2.35V |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 84 dB |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Filter | YES |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 85 / 92 |
| Output Code | TWOS COMPLEMENT |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 84 / 92 |
| Input Code | TWOS COMPLEMENT |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |