TLV320AIC23BIZQE OverviewIt is supplied in the 80-VFBGA package for the purpose of space saving. The packaging way of Tray is adopted. As a type of Stereo Audio, this electronic part is able to deliver high-efficient performance in various applications. It employs Surface Mount as its mounting type. It is able to operate normally when the operating performance is set at -40°C~85°C. It is integrated with 2 / 2 ADCs / DACs. The analog circuit is provided with the supply voltage of 2.7V~3.6V. The digital circuit is provided with the supply voltage of 1.42V~3.6V. There are 80 terminations used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line. It is a kind of 80-pin electronic device. It is configured with 80 pins. Its base part number TLV320AIC23 can be used to find more related parts. The maximum value of supply voltage should be maintained at 3.6V. The minimum value of supply voltage should be maintained at 1.42V. There are 2 D/A converters used to convert the digital signals into analog signals. There are 24 bits provided to store information. It is equipped with 3 analog inputs. It is equipped with 4 analog outputs. There are 1 ADC channels which represent the number of analog values that can be read at the same time.
TLV320AIC23BIZQE FeaturesEmbedded in the 80-VFBGA package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
3 analog inputs
4 analog outputs
TLV320AIC23BIZQE ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC23BIZQE CODECs Interface ICs applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-VFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 53.693997mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | TLV320AIC23 |
| Pin Count | 80 |
| Interface | 2-Wire, I2C, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.42V |
| Number of Bits | 24 |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.42V~3.6V |
| Power Consumption | 23mW |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 90 dB |
| Number of ADC Channels | 1 |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 16 b, 20 b, 24 b, 32 b |
| Number of Analog Inputs | 3 |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 90 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 100 |
| Number of Analog Outputs | 4 |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 740μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |