TLV320AIC25CPFBG4 OverviewIn order to save space, it is packaged in the 48-TQFP package. Tray packaging method is used. Due to the fact that this part is of the type Voice-Band, it is capable of delivering high-efficiency performance in a wide range of applications. As a mounting type, it uses Surface Mount. When the operating performance is set to 0°C~70°C, it is able to operate normally. It features 2 / 2 ADCs / DACs. In the analog circuit, the supply voltage is 2.7V~3.6V. Supply voltage is set to 1.65V~1.95V for the digital circuit. 48 terminations prevent signals from reflecting off transmission lines. There are 48 pins on this device. 48 pins are connected to it. More related parts can be found using its base part number TLV320AIC25. The chip is mounted to the PCB using the Surface Mount technology. Ideally, the supply voltage should remain at 3.6V. To convert analog signals into digital signals, there are 2 A/D converters. 1.1V should be the minimum value of supply voltage. The supply voltage is set to 1.8V. This device runs on 1.83.3V power supplies. There are 2 channels for transmitting data on it. No analog input voltage should exceed 3V.
TLV320AIC25CPFBG4 FeaturesEmbedded in the 48-TQFP package
Operating temperature of 0°C~70°C
2 / 2 ADCs / DACs
2 A/D converters
TLV320AIC25CPFBG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC25CPFBG4 CODECs Interface ICs applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 137.410139mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Voice-Band |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TLV320AIC25 |
| Output | VOLTAGE |
| Pin Count | 48 |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.1V |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 26 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~1.95V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Analog Input Voltage-Max | 3V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 84 dB |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Filter | YES |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 87 / 92 |
| Output Code | TWOS COMPLEMENT |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 84 / 92 |
| Input Code | TWOS COMPLEMENT |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |