TLV320AIC28IRGZR OverviewFor space-saving reasons, it is supplied in a 48-VFQFN Exposed Pad package. We have adopted the packaging method of Tape & Reel (TR). Its Stereo Audio type ensures high-efficiency performance in a range of applications. A mounting type of Surface Mount is used for this device. A performance setting of -40°C~85°C allows it to operate normally. 1 / 2 ADCs and DACs are integrated into it. Supply voltage is 3V~3.6V for the analog circuit. 1.65V~1.95V provides the supply voltage to the digital circuit. Signals are prevented from reflecting off the end of transmission lines by 48 terminations. In terms of electronics, it is a 48-pin device. There are 48 pins configured on this board. Its base part number TLV320AIC28 can be used to find more parts like it. An integrated circuit is mounted on a PCB based on the technology of Surface Mount. In order for the supply voltage to be maintained at 4.2V, it should be set to its maximum value. It is recommended that the supply voltage is maintained at 1.1V. Operating voltages as low as 3.6V can be used. The device has 6 analog inputs. The device has a total of 5 analog outputs. As far as the analog values can be read at once, this ADC has 1 channels. An analog output can be sampled from numerical values using 2 DAC channels.
TLV320AIC28IRGZR FeaturesEmbedded in the 48-VFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C
1 / 2 ADCs / DACs
6 analog inputs
5 analog outputs
TLV320AIC28IRGZR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC28IRGZR CODECs Interface ICs applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 137.410139mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | TLV320AIC28 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Interface | I2S, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 4.2V |
| Min Supply Voltage | 1.1V |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 53 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~1.95V |
| Power Consumption | 19mW |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 92 dB |
| Number of ADC Channels | 1 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Number of Analog Inputs | 6 |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 2 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 95 |
| Number of Analog Outputs | 5 |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |