TLV320AIC28IRGZRG4 OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a VQFN package. Tape & Reel (TR) is the packaging method used. Because it is a type of General Purpose, it delivers high-efficiency performance in many applications. Signals are prevented from reflecting off the transmission line's terminations by using 48 terminations. 48-pin electronic devices are what it is. The board has 48 pins configured. Mounted on a PCB based on the technology of Surface Mount. Supply voltage should be maintained at 4.2V. Digital signals are converted from analog signals using 2 A/D converters. It is recommended that the minimum supply voltage be kept at 1.1V. The device is able to operate at 3.6V voltages. In order to maintain normal use, the operating temperature is set to 85°C. To maintain normal use, the operating temperature is set to -40°C. Analog values can be read simultaneously by 1 channels of an ADC.
TLV320AIC28IRGZRG4 FeaturesEmbedded in the VQFN package
2 A/D converters
TLV320AIC28IRGZRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC28IRGZRG4 CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | VQFN |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 137.410139mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2S, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 4.2V |
| Min Supply Voltage | 1.1V |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 53 ksps |
| Power Consumption | 19mW |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 92 dB |
| Number of ADC Channels | 1 |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |