TLV320AIC28RGZR OverviewTo prevent signals from reflecting off of the transmission line, there are 48 terminations. The device has 48 pins. The pins are configured as 48. Voltages as low as 3V can be supplied to it. Voltages above 3.6V are supported. Temperatures above 85°C shouldn't be exceeded during operation. CONSUMER CIRCUIT is its consumer IC type. As there are 1 channels for ADCs, there is a maximum number of analog values that can be read simultaneously. Temperatures should be higher than -40°C when operating.
TLV320AIC28RGZR FeaturesTLV320AIC28RGZR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC28RGZR CODECs Interface ICs applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Pbfree Code | no |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Power Consumption | 19mW |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Number of ADC Channels | 1 |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |