TLV320AIC3007IRSBT OverviewDue to space constraints, it is supplied in the 40-WQFN Exposed Pad package. This package uses the Tape & Reel (TR) packaging method. This electronic part is categorized as a type of Stereo Audio, making it capable of providing high-efficiency performance in a variety of applications. Surface Mount is the mounting type employed by this device. Operating performance -40°C~85°C permits it to function normally. In addition, it is equipped with 2 / 2 ADCs and DACs. The analog circuit receives 2.7V~3.6V as a supply voltage. It receives a voltage of 1.525V~1.95V as its supply voltage. In order to prevent signal reflections from off the end of the transmission line, 40 terminations are used. Essentially, it is an electronic device with 40 pins. There are 40 pins on this board. Using its base part number TLV320AIC3007, it can be used to locate parts that are related. Based on the Surface Mount technology, the module is mounted to a PCB. 3.6V is the maximum value of supply voltage. Minimum supply voltage should remain at 1.1V. There is 1.8V supply voltage for this device. It can be operated from a voltage of 1.95V. For data transmission, the device has 12 channels. It features 7 analog inputs. The device is equipped with 6 analog outputs. 2 DAC channels are available to sample analog outputs from numerical values.
TLV320AIC3007IRSBT FeaturesEmbedded in the 40-WQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
7 analog inputs
6 analog outputs
TLV320AIC3007IRSBT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC3007IRSBT CODECs Interface ICs applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Weight | 54.68623mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 40 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | TLV320AIC3007 |
| Pin Count | 40 |
| Operating Supply Voltage | 1.95V |
| Number of Channels | 12 |
| Interface | I2C, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.1V |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.525V~1.95V |
| Power Consumption | 15mW |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 93 dB |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Number of Analog Inputs | 7 |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Filter | YES |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 86 / 92 |
| Output Code | TWOS COMPLEMENT |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 87 / 93 |
| Number of Analog Outputs | 6 |
| Input Code | TWOS COMPLEMENT |
| Height | 800μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 750μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |