TLV320AIC3104IRHBT OverviewFor space-saving purposes, it is packaged in 32-VFQFN Exposed Pad. Tape & Reel (TR) packaging is adopted. It can perform highly efficiently in various applications since it is a type of Stereo Audio. As far as mounting types are concerned, it uses Surface Mount. Using -40°C~85°C as the operating performance allows it to operate normally. 2 / 2 ADC / DAC is integrated into it. An analog circuit is supplied with a voltage of 2.7V~3.6V. 1.65V~1.95V is the supply voltage for the digital circuit. In order to avoid reflections off the end of the transmission line, 32 terminations are used. In electronic terms, it is a kind of 32-pin device. With 32 pins, it is configured. More related parts can be found by using its base part number TLV320AIC3104. Voltage should not exceed 3.6V. It is recommended to maintain a voltage of 1.1V as the minimum value. It operates on a supply voltage of 1.8V. There are 6 analog inputs on it. Analog outputs can be sampled from numerical values by 2 DAC channels.
TLV320AIC3104IRHBT FeaturesEmbedded in the 32-VFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
6 analog inputs
TLV320AIC3104IRHBT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC3104IRHBT CODECs Interface ICs applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 72.206235mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Base Part Number | TLV320AIC3104 |
| Pin Count | 32 |
| Interface | 2-Wire, I2C, I2S, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.1V |
| Output Power | 14mW |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~1.95V |
| Power Consumption | 14mW |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 92 dB |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Number of Analog Inputs | 6 |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 93 / 97 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 92 / 102 |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |