TLV320AIC3206IYZFR OverviewFor space-saving reasons, it is supplied in a 42-UFBGA, DSBGA package. We have adopted the packaging method of Tape & Reel (TR). Its Stereo Audio type ensures high-efficiency performance in a range of applications. A mounting type of Surface Mount is used for this device. A performance setting of -40°C~85°C allows it to operate normally. 2 / 2 ADCs and DACs are integrated into it. Supply voltage is 1.5V~1.95V for the analog circuit. 1.26V~1.95V provides the supply voltage to the digital circuit. Signals are prevented from reflecting off the end of transmission lines by 42 terminations. In terms of electronics, it is a 42-pin device. Its base part number TLV320AIC3206 can be used to find more parts like it. An integrated circuit is mounted on a PCB based on the technology of Surface Mount. It is possible to convert analog signals into digital signals using 2 A/D converters. In order to operate, it must be supplied with a voltage of 1.8V. Transmission of data takes place over 2 channels. Part of the family of PowerTune™ series, this electronic component can be used in a wide range of applications. The device has 6 analog inputs. The device has a total of 4 analog outputs.
TLV320AIC3206IYZFR FeaturesEmbedded in the 42-UFBGA, DSBGA package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
2 A/D converters
6 analog inputs
4 analog outputs
TLV320AIC3206IYZFR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC3206IYZFR CODECs Interface ICs applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 42-UFBGA, DSBGA |
| Number of Pins | 42 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PowerTune™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 42 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TLV320AIC3206 |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS |
| Data Interface | I²C, Serial, SPI™ |
| Voltage - Supply, Analog | 1.5V~1.95V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.26V~1.95V |
| Power Consumption | 5mW |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 32 b |
| Number of Analog Inputs | 6 |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Filter | YES |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 93 / 100 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 93 / 100 |
| Number of Analog Outputs | 4 |
| Height | 625μm |
| Length | 3.75mm |
| Width | 3.25mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |