TLV320AIC36IZQER OverviewIt is supplied in the 80-VFBGA package for the purpose of space saving. The packaging way of Tape & Reel (TR) is adopted. As a type of Audio, this electronic part is able to deliver high-efficient performance in various applications. It employs Surface Mount as its mounting type. It is able to operate normally when the operating performance is set at -40°C~85°C. It is integrated with 2 / 2 ADCs / DACs. The analog circuit is provided with the supply voltage of 1.7V~2.8V. The digital circuit is provided with the supply voltage of 1.65V~1.95V. There are 80 terminations used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line. It is a kind of 80-pin electronic device. It is configured with 80 pins. Its base part number TLV320AIC36 can be used to find more related parts. The maximum value of supply voltage should be maintained at 2.8V. The minimum value of supply voltage should be maintained at 1.65V. It is equipped with 8 analog inputs. There are 2 DAC channels that can sample analog outputs from numerical values.
TLV320AIC36IZQER FeaturesEmbedded in the 80-VFBGA package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
8 analog inputs
TLV320AIC36IZQER ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC36IZQER CODECs Interface ICs applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Lifecycle Status | LIFEBUY (Last Updated: 5 days ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-VFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 54.913026mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Audio |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | TLV320AIC36 |
| Pin Count | 80 |
| Interface | 2-Wire, I2C, I2S, Serial |
| Max Supply Voltage | 2.8V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7V~2.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~1.95V |
| Power Consumption | 10mW |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 92 dB |
| Resolution (Bits) | 32 b |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 92 / 100 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 92 / 100 |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 740μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |