TLV990-13PFB OverviewThe package is packaged in the way that 48-TQFP would package it.In order to design this electronic part, 10 Bits have been used.The package Tray contains this file embedded in it.It is a method of terminating a transmission line with an impedance-matching device that is known as 48 termination.Using 2.7V~3.3V, this electrical device converts AC voltage into regulated DC voltage and drives a load with regulated DC power.A voltage of 2.7V~3.3V is provided to this electrical device by its supply/digital voltage.In order to establish its related parts, one needs to identify the base part number associated with the part.In terms of its design, it has 48 pins.To ensure its reliability, it is designed to operate at the minimum temperature of -20°C when operating.As a matter of reliability, it is designed to operate at the maximal operating temperature of 75°C.There are a total of 96 pins on this device.Supports 4.4V's maximum supply voltage at the time of installation.This device reaches its maximum operating voltage when it is supplied with a voltage of 1.8V.It is mounted in a way that is in line with Surface Mount.A 1 converter can be used to convert numbers into words and figures into words as well.There is a 3V power supply attached to it and it runs on it.CONSUMER CIRCUIT is the type of consumer IC that is used in this electrical device.
TLV990-13PFB FeaturesTLV990-13PFB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV990-13PFB AFE applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 139.989945mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TLV990 |
| Pin Count | 48 |
| Power Supplies | 3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 4.4V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 13 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 13 Msps |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |