TLV990BPFB OverviewIt is packaged in a way that resembles 48-TQFP.The electronic part in this example has been designed using 10 Bits.As part of Tray, it is embedded.A power supply/analog voltage of 2.7V~3.3V is produced by this electrical device, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) for driving a load.It is important to note that the supply/digital voltage of this electrical device is 2.7V~3.3V.Approximately 150mW Watts are consumed by this electrical device.Supplier device package 48-TQFP (7x7) is used by the company.
TLV990BPFB FeaturesTLV990BPFB ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TLV990BPFB AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Package / Case | 48-TQFP |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Power (Watts) | 150mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 10 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TLV990 |
| Pin Count | 48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |