TM4C1231H6PZI7R OverviewThere is a 100-LQFP package available. The board has 69 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 32-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. Tiva™ C-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 256KB 256K x 8. Powered by a ARM® Cortex®-M4F Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 100. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. Input voltage for the chip is 1.2V volts. A total of YES DMA channels are available. This IC part has a memory size of 256kB. There are a number of alternatives to the base part number M4C1231 that you can find. Performing well when operated at frequency 80MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 100 pins that can be accessed. The pins counted are 100. The device is powered by the the CORTEX-M4F CPU family that is embedded in it. The CPU is based on ARM cores. There are 69 Programmable I/Os on this computer. In addition, it has 8 UART channels to choose from. There are 22 A/D converters built into the device, which makes it quite versatile. The total number of bits on a chip is 12. It contains 19 serial input/output interfaces on the board. The total number of bits on a MCU chip is 12.
TM4C1231H6PZI7R Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
TM4C1231H6PZI7R ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TM4C1231H6PZI7R Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Tiva™ C |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 80MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | M4C1231 |
| Pin Count | 100 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.32V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 69 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 12 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 54.9mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 22x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| ROM (words) | 262144 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 22 |
| Number of Programmable I/O | 69 |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 32 |
| Number of UART Channels | 8 |
| Number of Serial I/Os | 19 |
| Number of Timers | 12 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |