TM4C1233H6PMI OverviewThe package is 64-LQFP-shaped. There are 43 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the Tiva™ C series of electrical components. Having a size of 256KB 256K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A ARM® Cortex®-M4F Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 64 has 64 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 256kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number M4C1233, you will be able to find alternatives for the part. Using a 80MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. On the chip, 64 pins are accessible. In addition, it comes with a ARM core architecture. A total of 8 UART channels are available on it. IC chip bits total 12. This part has 18 serial I/Os that are integrated into it. IC chip bits total 12.
TM4C1233H6PMI Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
TM4C1233H6PMI ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TM4C1233H6PMI Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Tiva™ C |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | M4C1233 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Interface | CAN, I2C, I2S, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 43 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 12 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 12x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| ROM (words) | 65536 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Number of UART Channels | 8 |
| Number of Serial I/Os | 18 |
| Number of Timers | 12 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10.2mm |
| Width | 10.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |