TM4C123BH6PMI Overview64-LQFP-packages are available. There are 43 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 32-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the Tiva™ C series. This program memory has a size of 256KB 256K x 8, which indicates what the size of the program memory is. ARM® Cortex®-M4F Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 64 terminations on MCU chip. You get a 32-bit size. This Microcontroller chip is powered by 1.2V volts. There are YES DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 256kB. The base part number M4C123 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 80MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In this chip, 64 pins can be accessed. As a result of its ARM core architecture, it can be used in many applications. This device has 49 programmable input and output channels. With 8 UART channels, it has all the features you may need. There are 12 bits on a chip.
TM4C123BH6PMI Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
TM4C123BH6PMI ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TM4C123BH6PMI Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Tiva™ C |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | M4C123 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.32V |
| Interface | CAN, I2C, I2S, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 43 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 12 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion PWM, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 12x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Number of Programmable I/O | 49 |
| Number of UART Channels | 8 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10.2mm |
| Width | 10.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |