TMG201A-32LQXIT OverviewIn terms of performance, it is an excellent choice for Touchscreen Controller.There is an option to purchase it in the 32-VFQFN Exposed Pad package, which saves space.This is mounted using the Surface Mount method.A core processor of M8C is present in the device.Work should be done at -40°C ~ 85°C.There is FLASH (16kB) program memory in it.The 1.8V supply voltage enables high efficiency.A total of 28 I/Os are present.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY8CT.There are a number of electrical components in the * series, including this one.
TMG201A-32LQXIT Features32-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
TMG201A-32LQXIT ApplicationsThere are a lot of Infineon
TMG201A-32LQXIT Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-QFN |
| Package | Tape & Box (TB) |
| Mfr | Reliance North America |
| Product Status | Active |
| Series | * |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | Touchscreen Controller |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Interface | I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 28 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Controller Series | CY8CT |