TMS320BC51PQ57 OverviewIt is a kind of electronic component available in the 132-BQFP Bumpered package.It is provided with a packaging way of Tray.As a member of Fixed Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of 0°C~70°C TA ensures its normal operation.The analog voltage range of 5.00V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the TMS320C5x series.There are 132 terminations for its uses.It operates with the supply voltage of 5V.There are 132 component pins.132 pins can be found in its configuration.Based on its base part number of TMS320BC51, many ralated parts can be found.It is specifically designed to operate with the frequency of 57MHz.It adopts Surface Mount as its mounting way.The minimum voltage supplied to this device is as low as 4.75V.The maximum voltage supplied to this device amounts to 5.25V.It operates with the supply voltage of 5V.This device is able to store 16kB data in its memory.It is supplied with 5V electric power.More additional features of 1K WORDS DATA/PROG RAM can also be provided by this electronic part.
TMS320BC51PQ57 FeaturesSupplied in the 132-BQFP Bumpered package
Operating supply voltage of 5V
TMS320BC51PQ57 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320BC51PQ57 DSP applications.
Audio signal
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 132-BQFP Bumpered |
| Number of Pins | 132 |
| Weight | 4.608697g |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C5x |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 132 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | 1K WORDS DATA/PROG RAM |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Frequency | 57MHz |
| Base Part Number | TMS320BC51 |
| Pin Count | 132 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | BSP, SSP, TDM |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Memory Size | 16kB |
| RAM Size | 4.1kB |
| Bit Size | 16 |
| Data Bus Width | 16b |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 2080 |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (16kB) |
| On Chip Data RAM | 4kB |
| Length | 24.13mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |