TMS320C6415TBZLZ6 OverviewIt is a kind of electronic component that comes in a package of 532-BFBGA, FCBGA.Packaging is provided in the form of Tray.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Fixed Point.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.By operating the device at the temperature of 0°C~90°C TC, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the TMS320C6414T/15T/16T series.
TMS320C6415TBZLZ6 FeaturesSupplied in the 532-BFBGA, FCBGA package
TMS320C6415TBZLZ6 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TMS320C6415TBZLZ6 DSP applications.
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 532-BFBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 532-FCBGA (23x23) |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C6414T/15T/16T |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Interface | Host Interface, McBSP, PCI, UTOPIA |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.10V |
| On Chip Data RAM | 1.03MB |
| Clock Rate | 600MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |