TMS320C6472EZTZA OverviewThe 737-BFBGA, FCBGA package contains these electronic components.Packaging way Tube is provided.The Fixed Point family provides a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.At the temperature of -40°C~100°C TC, the device is guaranteed to operate normally.In analog circuits, the analog voltage range 1.8V 3.3V represents the voltage range that is available for input or output.TMS320C647x series digital signal processors contain this digital signal processor.
TMS320C6472EZTZA FeaturesSupplied in the 737-BFBGA, FCBGA package
TMS320C6472EZTZA ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TMS320C6472EZTZA DSP applications.
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 737-BFBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 737-FCBGA (24x24) |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TC |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS320C647x |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Interface | Ethernet MAC, Host Interface, I2C, Telecom, UTPOIA |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Non-Volatile Memory | ROM (768kB) |
| Voltage - Core | 1.00V |
| On Chip Data RAM | 1.44MB |
| Clock Rate | 500MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 737 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Number of Terminations | 737 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3 V I/O SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 500MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320C6472 |
| Pin Count | 737 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 11.21.83.3V |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 950mV |
| RAM Size | 768kB |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 16b |
| Address Bus Width | 14 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 8192 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Length | 24mm |
| Height Seated (Max) | 3.242mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |