TMS320C6746EZWTA3 OverviewAn electronic component available in package 361-LFBGA.Tray packaging is provided for it.Its Fixed/Floating Point status makes it ideal for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.If it is operating at the temperature of -40°C~105°C TJ, then it will be operating normally.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 1.8V 3.3V.There are several digital signal processors in the TMS320C674x series, including this one.In terms of its uses, it has 361 terminations.1V provides the supply voltage for it.The 361 component has pins.There are 361 pins in its configuration.The base part number 320C6746 can be used to identify many associated parts.To operate at 375MHz frequency, the device has a specific design.Mounting is accomplished using Surface Mount.There is a possibility to configure data formats and transmission speeds for 3 UART channels configured for asynchronous serial communication.It can also provide more features of ALSO OPEARTES AT 1.1V AND 1.2V SUPLLY.In industrial settings, 8 timers provide accurate feedback and event activation.
TMS320C6746EZWTA3 FeaturesSupplied in the 361-LFBGA package
TMS320C6746EZWTA3 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6746EZWTA3 DSP applications.
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 361-LFBGA |
| Number of Pins | 361 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C674x |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 361 |
| Type | Fixed/Floating Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO OPEARTES AT 1.1V AND 1.2V SUPLLY |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 375MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320C6746 |
| Pin Count | 361 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.05V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.95V |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet MAC, Host Interface, I2C, McASP, McBSP, SPI, UART, USB |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Number of UART Channels | 3 |
| Number of Timers | 8 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | SINGLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (1.088MB) |
| Voltage - Core | 1.00V 1.10V 1.20V |
| On Chip Data RAM | 488kB |
| Height | 1.4mm |
| Length | 16mm |
| Width | 16mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |