TMS320F28334ZJZS OverviewIt comes in a 176-BGA package. It has a number of 88I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 32-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FLASH. The device runs in -40??C~125??C TA Operating Temperature. It runs in C2000? C28x Delfino? Series.
TMS320F28334ZJZS FeaturesC2000? C28x Delfino? series
Base part number of 320F28334
176 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 176 Pins
TMS320F28334ZJZS ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments TMS320F28334ZJZS Microcontroller applications. TMS320F28334ZJZS MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Nintendo
Projector
Radio
Digital cameras
Digital set-top boxes
iPad
Washing machine
Christmas lights
Television
3D printers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | C2000™ C28x Delfino™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.9V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 150MHz |
| Base Part Number | 320F28334 |
| Pin Count | 176 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.995V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.805V |
| Number of Channels | 16 |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 88 |
| RAM Size | 34K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.805V~1.995V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 128K x 16 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | 12 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Core Architecture | C2000 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| Number of Programmable I/O | 88 |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 68 |
| Number of External Interrupts | 8 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Height | 2.05mm |
| Length | 15mm |
| Width | 15mm |
| Thickness | 1.16mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |