![]()
Add to cart |
Powerful 32-bit floating-point microcontroller units (MCUs) like the TMS320F28375DPTPT are created for sophisticated closed-loop control applications including industrial motor drives, solar inverters, and digital electricity, electrical cars and transportation, sensing, and signal processing. The DigitalPower software development kit (SDK) for C2000 MCUs and the MotorControl software development kit (SDK) for C2000TM MCUs are both available to speed up application development. The new dual-core C28x architecture, which is supported by the TMS320F28375DPTPT, greatly improves system performance. Additionally, designers can unify control structures and stop using many processors in high-end systems because of the integrated analog and control peripherals.
On-chip memory
System peripherals
Dual-core architecture
Clock and system control
1.2-V core, 3.3-V I/O design
Communications peripherals
Two programmable Control Law Accelerators (CLAs)
Automotive
Personal electronics
Communications equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | C2000™ C28x Delfino™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| ECCN Code | 3A991A2 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 200MHz |
| Base Part Number | 320F28375 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Power Supplies | 1.23.3V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 97 |
| RAM Size | 102K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.14V~3.47V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Program Memory Size | 1MB 512K x 16 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI, uPP, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 20x12b; D/A 3x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 6 |
| Density | 8 Mb |
| Boundary Scan | YES |
| RAM (words) | 204 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of ADC Channels | 20 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 24mm |
| Width | 24mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |