TMS320LC545APBK-66 OverviewAn electronic component available in package 128-LQFP.Tube packaging is provided for it.Its Fixed Point status makes it ideal for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.If it is operating at the temperature of -40°C~100°C TC, then it will be operating normally.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 3.30V.There are several digital signal processors in the TMS320C54x series, including this one.In terms of its uses, it has 128 terminations.3.3V provides the supply voltage for it.The 128 component has pins.The base part number 320LC545 can be used to identify many associated parts.To operate at 66MHz frequency, the device has a specific design.Mounting is accomplished using Surface Mount.
TMS320LC545APBK-66 FeaturesSupplied in the 128-LQFP package
TMS320LC545APBK-66 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320LC545APBK-66 DSP applications.
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TC |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS320C54x |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 128 |
| Type | Fixed Point |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Frequency | 66MHz |
| Base Part Number | 320LC545 |
| Pin Count | 128 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G128 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | BSP, Duplex Serial Port, Host Interface |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 16 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (48kB) |
| On Chip Data RAM | 6kB |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |