TMS320LC548PGE-80 OverviewIn electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 144-LQFP .Tube is the packaging method provided.Due to its Fixed Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of -40°C~100°C TC, it will operate normally.3.30V refers to the range of analog voltages that can be input or output.The TMS320C54x series includes this digital signal processor.144 terminations are available for its use.3.3V is the supply voltage.144 component pins are present.Its configuration includes 144 pins.With its base part number of 320LC548, many related parts can be identified.The device is specifically designed to operate at the frequency of 80MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.This device requires a minimum voltage of 3V.This device can handle a maximum voltage of 3.6V.This device is powered by 3.3V's supply voltage.4kB data can be stored in the memory of this device.In industrial environments, 1 timers provide accurate feedback and event activation.An external source is causing 5 interrupts.Data is communicated between devices using 1 serial I/Os.
TMS320LC548PGE-80 FeaturesSupplied in the 144-LQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
5 external interrupts
TMS320LC548PGE-80 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320LC548PGE-80 DSP applications.
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Weight | 1.290414g |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TC |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS320C54x |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 144 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | 320LC548 |
| Pin Count | 144 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | BSP, HPI, TDM |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Memory Size | 4kB |
| RAM Size | 64kB |
| Bit Size | 16 |
| Data Bus Width | 16b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 8000 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Number of Timers | 1 |
| ROM Programmability | MROM |
| Number of External Interrupts | 5 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (4kB) |
| Height | 1.6mm |
| Length | 20mm |
| Width | 20mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |