TMS32C6415DGLZ6E3 OverviewBasically, it is a type of electronic component that is available in a 532-BFBGA, FCBGA package.A packaging way of Tray is provided.Fixed Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of 0°C~90°C TC in order to ensure its normal functioning.As the name implies, the analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.This digital signal processor is part of the TMS320C6414/15/16 series.For its use, it has 532 terminations.The supply voltage is 1.4V.Pins are present on the 532 component.Using this electronic part, ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also have additional features.A clock frequency of 75.75MHz is used to operate it.
TMS32C6415DGLZ6E3 FeaturesSupplied in the 532-BFBGA, FCBGA package
TMS32C6415DGLZ6E3 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TMS32C6415DGLZ6E3 DSP applications.
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 532-BFBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C6414/15/16 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 532 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.4V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 532 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B532 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.44V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.36V |
| Interface | Host Interface, McBSP, PCI, UTOPIA |
| Clock Frequency | 75.75MHz |
| Address Bus Width | 23 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.40V |
| On Chip Data RAM | 1.03MB |
| Clock Rate | 600MHz |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 3.3mm |
| Width | 23mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |