TMX320C28346ZEP OverviewIn electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 256-BGA .Tray is the packaging method provided.Due to its Floating Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.3.30V refers to the range of analog voltages that can be input or output.The TMS320C2834x Delfino™ series includes this digital signal processor.256 terminations are available for its use.1.2V is the supply voltage.256 component pins are present.Its configuration includes 256 pins.With its base part number of 320C28346, many related parts can be identified.The device is specifically designed to operate at the frequency of 300MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.This device requires a minimum voltage of 3.14V.This device can handle a maximum voltage of 3.46V.This device is powered by 3.3V's supply voltage.16kB data can be stored in the memory of this device.Time and external events are measured and counted with 3 timers/counters.There are 88 I/Os on the device.ROM, ROMless, SRAM is the type of memory it uses.It is recommended that the operating temperature be lower than 105°C.It is recommended that the operating temperature exceeds -40°C.
TMX320C28346ZEP FeaturesSupplied in the 256-BGA package
Operating supply voltage of 3.3V
3 timers/counters
88 I/Os
TMX320C28346ZEP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMX320C28346ZEP DSP applications.
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BGA |
| Number of Pins | 256 |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C2834x Delfino™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 256 |
| Type | Floating Point |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 300MHz |
| Base Part Number | 320C28346 |
| Pin Count | 256 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 3.14V |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 88 |
| RAM Size | 516kB |
| Memory Type | ROM, ROMless, SRAM |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Bit Size | 32 |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 16 |
| ROM (words) | 8192 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| ROM Programmability | MROM |
| Non-Volatile Memory | ROM (16kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 0.85mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |