DescriptionTinySwitch™-II integrates a 700 V power MOSFET, oscillator, high voltage switched current source, current limit and thermal shutdown circuitry onto a monolithic device. The start-up and operating power are derived directly from the voltage on the DRAIN pin, eliminating the need for a bias winding and associated circuitry. In addition, the TinySwitch-II devices incorporate auto-restart, line undervoltage sense, and frequency jittering. An innovative design minimizes audio frequency components in the simple ON/OFF control scheme to practically eliminate audible noise with standard taped/varnished transformer construction.Product HighlightsTinySwitch-II Features Reduce System Cost
• Fully integrated auto-restart for short circuit and open loop fault protection – saves external component costs
• Built-in circuitry practically eliminates audible noise with ordinary dip-varnished transformer
• Programmable line undervoltage detect feature prevents power on/off glitches – saves external components
• Frequency jittering dramatically reduces EMI (~10 dB) – minimizes EMI filter component costs
• 132 kHz operation reduces transformer size – allows use of EF12.6 or EE13 cores for low cost and small size
• Very tight tolerances and negligible temperature variation on key parameters eases design and lowers cost
• Lowest component count switcher solution
• Expanded scalable device family for low system costBetter Cost/Performance over RCC & Linears• Lower system cost than RCC, discrete PWM and other integrated/hybrid solutions
• Cost effective replacement for bulky regulated linears
• Simple ON/OFF control – no loop compensation needed
• No bias winding – simpler, lower cost transformer
• Simple design practically eliminates rework in manufacturingEcoSmart™– Extremely Energy Efficient• No load consumption <50 mW with bias winding and <250 mW without bias winding at 265 VAC input
• Meets California Energy Commission (CEC), Energy Star, and EU requirements
• Ideal for cell-phone charger and PC standby applicationsHigh Performance at Low Cost• High voltage powered – ideal for charger applications
• High bandwidth provides fast turn on with no overshoot
• Current limit operation rejects line frequency ripple
• Built-in current limit and thermal protection improves safety
| Manufacturer | Power Integrations |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | TinySwitch®-II |
| Packaging | Tube |
| Tradename | TinySwitch |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | DIP-8B |
| Watt | 19W |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | - |
| Duty-Cycle | 65% |
| Frequency-Switching | 132kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Short Circuit |
| Control-Features | EN |