![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SMD (7 Leads), Gull Wing |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | TinySwitch®-III |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 7 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 28W |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Pin Count | 8/7 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G7 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 12V |
| Input Voltage-Nom | 2.2V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Nominal Supply Current | 445μA |
| Output Power | 28W |
| Control Features | EN |
| Topology | Flyback |
| Output Current-Max | 0.6A |
| Frequency - Switching | 132kHz |
| Input Voltage (Max) | 2.6V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.54mA |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Max Duty Cycle | 65 % |
| Max Supply Voltage (AC) | 265V |
| Output Isolation | Isolated |
| Voltage - Breakdown | 700V |
| Min Supply Voltage (AC) | 85V |
| Length | 9.575mm |
| Height Seated (Max) | 3.98mm |
| Width | 6.35mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |