TP13057BDWR OverviewA SOIC package is provided to save space. Transmission lines have 16 terminations to prevent signals from reflecting. Analog signals are converted into digital signals using 1 A/D converters. There is no supply voltage for it. Power supplies of +-5V are used. To convert digital signals into analog signals, there are 2 D/A converters. It is set with a maximum value of 85°C to maintain normal operation. In order to maintain normal operation, the operating temperature is set at -40°C. There are -5V supply voltages that have a more negative polarity than the ground. FULL DUPLEX characterizes it.
TP13057BDWR FeaturesEmbedded in the SOIC package
1 A/D converters
FULL DUPLEX
TP13057BDWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TP13057BDWR CODECs Interface ICs applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Package / Case | SOIC |
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | FULL DUPLEX |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | +-5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Serial |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS/ASYNCHRONOUS |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Telecom IC Type | PCM CODEC |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Filter | YES |
| Companding Law | A-LAW |
| Neg Supply Voltage-Nom | -5V |
| Linear Coding | NOT AVAILABLE |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |