TP13067BN OverviewIt is supplied in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package for the purpose of space saving. The packaging way of Tube is adopted. As a type of PCM, Filter, this electronic part is able to deliver high-efficient performance in various applications. It employs Through Hole as its mounting type. It is able to operate normally when the operating performance is set at -40°C~85°C. It is integrated with 1 / 1 ADCs / DACs. The analog circuit is provided with the supply voltage of 4.75V~5.25V. The digital circuit is provided with the supply voltage of 4.75V~5.25V. There are 20 terminations used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line. It is a kind of 20-pin electronic device. Its base part number TP13067 can be used to find more related parts. It is mounted to a PCB based on the Through Hole technology. The maximum value of supply voltage should be maintained at 5.25V. The minimum value of supply voltage should be maintained at 4.75V. It operates with the supply voltage of 5V. It operates with power supplies of +-5V. There are 1 D/A converters used to convert the digital signals into analog signals. There is -5V supply voltage that is more negative in polarity than the ground of the circuit.
TP13067BN FeaturesEmbedded in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package
Operating temperature of -40°C~85°C
1 / 1 ADCs / DACs
TP13067BN ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TP13067BN CODECs Interface ICs applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | PCM, Filter |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | TP13067 |
| Power Supplies | +-5V |
| Interface | 2-Wire, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Data Interface | Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.75V~5.25V |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Filter | YES |
| Companding Law | A-LAW |
| Neg Supply Voltage-Nom | -5V |
| Length | 24.325mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |