TPIC8101DWG4 OverviewThere are materials in the package from Tube.In order to save space, the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is used.Having the ability to provide superior performance because it is a type of Sensor Interface.Using the Surface Mount technique, it is mounted.Keeping the operating temperature at -40°C~125°C will prevent the use of unnecessary cooling processes.As an input type, Serial is used.The 20 termination prevents signals from reflecting off the transmission line's end.Based on its base part number, TPIC8101, related electronic parts can be found.There are 1 functions configured in it.As long as the supply voltage is 5V, it will operate.An electronic device with 20-pins is used in this device.Pins on 20 components are designed to fulfill the functions specified by the component.Sensor and detector interface is mounted in the way of Surface Mount.The efficiency of the operating supply can be improved if the operating supply current is maintained at 20mA.Sensor and detector interface has been designed to operate at 5V power supplies.Sensor and detector interface is used for applications wSensor and detector interfaceh a supply voltage of 5V.Its membership in the Automotive, AEC-Q100 series allows the designer to integrate an extremely efficient and reliable device for use in a wide range of applications.
TPIC8101DWG4 FeaturesWith 5V channels
operate temperature at the range of 20mA
TPIC8101DWG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TPIC8101DWG4 applications of sensor and detector interfaces.
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
Mobile Devices
Simple bus-controlled part for remote control and
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 537.308512mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Sensor Interface |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | TPIC8101 |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | SPI, Serial |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Nominal Supply Current | 7.5mA |
| Input Type | Serial |
| Input Current | 2mA |
| Height | 2.35mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.52mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |