TPL0501-100DCNR OverviewA package containing it contains SOT-23-8.As of Volatile, this pentometer has been stored.Digi-Reel® package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.A 8 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.In the TPL0501 family, pentometer belongs.potentiameter with 8 pins.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.
TPL0501-100DCNR FeaturesAvailable in SOT-23-8 package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
TPL0501-100DCNR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TPL0501-100DCNR Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | TPL0501 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Memory Type | Volatile |
| Bandwidth | 250 kHz |
| Taper | Linear |
| Settling Time | 3 μs |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 25 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.63mm |
| Thickness | 1.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |