| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-PowerTSSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 38 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 38 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO HAS A CONTROL TECHNIQUE OF PFM; OPERATES IN ADJUSTABLE MODE FROM 0.9 TO 11V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | TPS43336 |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 40V |
| Input Voltage-Nom | 13V |
| Analog IC - Other Type | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V~40V |
| Quiescent Current | 30μA |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start, Tracking |
| Input Voltage (Min) | 4V |
| Topology | Buck, Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 150kHz~600kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PHASE-SHIFT |
| Max Frequency | 600kHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Duty Cycle (Max) | 90%, 98.75% |
| Output Phases | 2 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 12.5mm |
| Width | 6.2mm |
| Thickness | 1.15mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |