![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Eco-Mode™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TPS54260 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 2.5A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 100kHz~2.5MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |