![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 28.009329mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 2MHz |
| Base Part Number | TPS61221 |
| Function | Step-Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 95 % |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 3.3V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 400mA |
| Voltage - Input (Min) | 0.7V |
| Input Voltage-Nom | 1.2V |
| Min Supply Voltage | 700mV |
| Analog IC - Other Type | BATTERY CHARGE CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 200mA Switch |
| Quiescent Current | 5μA |
| Max Output Voltage | 3.3V |
| Topology | Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 2MHz |
| Control Technique | HYSTERETIC CURRENT MODE |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Height | 1.1mm |
| Length | 2mm |
| Width | 1.25mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |