![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 139.989945mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.6V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 1.25MHz |
| Base Part Number | TPS65014 |
| Function | Multi-Function Controller |
| Output Voltage | 1.8V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I2C, USB |
| Max Supply Voltage | 6.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Output Current | 1A |
| Adjustable Threshold | YES |
| Quiescent Current | 70μA |
| Max Output Voltage | 4.25V |
| Max Input Voltage | 6.5V |
| Nominal Input Voltage | 4.5V |
| Fault Protection | Over Temperature |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Number of Cells | 1 |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |