TRF3761-JIRHAR OverviewThis clock IC is packaged using the Tape & Reel (TR) method. The 40-VFQFN Exposed Pad package includes this clock generator. In the reflowing process, this clock generator ic is able to maintain a maximum temperature of 260. In it, there are 40 terminations to be found. This time clock generator should be voltaged at 5V. A clock generator's input is called Clock and it is designed as the input for this clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 2.3GHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. This clock PLL works with a supply voltage of 4.5V~5.25V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. A Integer-N Synthesizer/VCO is a classification for the electronic part in question. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 40-bit output. This part number TRF3761 is related to the following electrical components. PF synthesizers is equipped with 40 pins. PLL clock can handle a voltage of 5V as its supply voltage.
TRF3761-JIRHAR FeaturesAvailable in the 40-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 5V
Operating supply voltage of 5V
TRF3761-JIRHAR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TRF3761-JIRHAR Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Weight | 78.698276mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Type | Integer-N Synthesizer/VCO |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TRF3761 |
| Pin Count | 40 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2.3GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |