TSDP1808X1NEGIZAX OverviewI have embedded a QFN-20 case with it in order to protect it. Family Audio ICs is what we're talking about. It represents the TSDP18 series. 1.8 V, 3.3 V-voltage supplies conduct current through the chip.
TSDP1808X1NEGIZAX FeaturesWith QFN-20 channels
TSDP1808X1NEGIZAX ApplicationsThere are a lot of Greenlee Tempo
TSDP1808X1NEGIZAX Audio Special Purpose applications.
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
| Package / Case | QFN-20 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Development Kit | TSDP18xx |
| Maximum Clock Frequency | 49.152 MHz |
| THD plus Noise | 123 dBFS to 125 dBFS |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Unit Weight | 0.222602 oz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 490 |
| Supply Voltage - Min | 1.62 V |
| Dynamic Range dB | 141.9 dB to 142.4 dB |
| Interface Type | I2S |
| Manufacturer | Tempo Semiconductor |
| Brand | Tempo Semiconductor |
| Series | TSDP18 |
| Type | Octal PDM to 24-Bit TDM Converter |
| Subcategory | Audio ICs |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V, 3.3 V |
| Product Type | Audio Sample Rate Converters |
| Product | DMIC Aggregator |
| Product Category | Audio Sample Rate Converters |