TST200A-24LQXI OverviewThis is an excellent choice for Touchscreen Controller due to its outstanding performance.A space-saving advantage is that it is included in the 24-UFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is used for mounting.There is a M8C as core processor in this device.In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C.FLASH (32kB) has been assigned to it as a program memory.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 1.8V supply voltage.There are 20 I/Os on it, which makes it a very simple device.In terms of the controller series, the device belongs to the CY8CT series.Application Specific Microcontroller is a member of the TrueTouch™ series of electrical components.
TST200A-24LQXI Features24-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
TST200A-24LQXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
TST200A-24LQXI Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-UFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | TrueTouch™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Applications | Touchscreen Controller |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 20 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Controller Series | CY8CT |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |