TUSB3410RHBR OverviewBecause of its outstanding performance, it is the perfect choice for USB Serial Port Controller.Due to the benefits of saving space, it is available in the 32-VFQFN Exposed Pad package.The way of mounting it is Surface Mount.Tape & Reel (TR) is the package that contains it.The device has a single core processor.Maintain a temperature of 0°C~70°C while working.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of ROM (10kB).As a result of the 3V~3.6V supply voltage, high efficiency is possible.There are 4 I/Os on the board.The terminals are positioned at (0).This device is part of the controller series TUSB.This circuit consists of 32 terminations.The TUSB3410 series contains this electrical component.The 3.3V supply voltage enables high efficiency.In data storage, ROM is used as the memory type.In this gadget, BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS is the device's uPs/uCs/Peripheral IC.A total of 32 pins are used in its construction.There are 32 pins on it.Microcontroller is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 10kB.In this case, 15mA represents the maximum current supply.Microcontroller is highly efficient when Microcontroller works at a frequency of 24MHz.While deploying 3.3V, designers will be able to fully take advantage of its adaptability.The number of timers and counters is 2.
TUSB3410RHBR Features32-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
TUSB3410RHBR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TUSB3410RHBR Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 71.809342mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | TUSB3410 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | USB Serial Port Controller |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 24MHz |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, USB, UART |
| Memory Size | 10kB |
| Number of I/O | 4 |
| RAM Size | 18K x 8 |
| Memory Type | ROM |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | 8052 |
| Program Memory Type | ROM (10kB) |
| Supply Current-Max | 15mA |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Controller Series | TUSB |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |