TUSB546A-DCIRNQR OverviewTransport is made easy with power buffer packaging in 40-WFQFN Exposed Pad.In a package of Tape & Reel (TR) it is ready for power buffer.An easy-to-adjust universal mout.Typical Buffer, ReDriver type.The op amp buffer uses 3V~3.6V voltage to operate.Maintaining output quality requires cooperation between 2 channels.There is Differential input facilitation.A 0°C~70°C should be set as the operating temperature in order to avoid malfunctions.In addition to USB, this operational amplifier buffer targets other applications.You can get more pin-to-pin solutions for your specific needs by searching with "TUSB546".40 terminals are located on the op amp buffer.During reflow, it reaches a temperature of 260.The splitter is able to perform many demanding tasks when provided with 3.3V voltage.There are 40 pins on the op amp buffers.1-Bit receiver is used.
TUSB546A-DCIRNQR Features2 channels.
Mainly used in USB.
1-Bit receiver.
TUSB546A-DCIRNQR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TUSB546A-DCIRNQR Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 40 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | USB |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TUSB546 |
| Number of Channels | 2 |
| Differential Output | YES |
| Input | Differential |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Data Rate (Max) | 8.1Gbps |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Capacitance - Input | 10pF |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| Height | 800μm |
| Length | 6mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |