TUSB564IRNQR OverviewFor convenience, power buffer comes packaged in 40-WFQFN Exposed Pad.Power buffer ready in Tape & Reel (TR) packages.The Surface Mount universal mout is designed for easy adaptability.As far as types go, this is a typical Buffer, ReDriver.It works on 3V~3.6V voltage.It is the cooperation of the 2 channels that maintains the quality of the output.It is recommended that the operating temperature is set to -40°C~85°C to prevent malfunctions.Among other applications, this operational amplifier buffer targets the USB Type C platform.To find more pin-to-pin solutions, search with "TUSB564".An op amp buffer with 40 terminals can be found.In order to keep the repeter functioning, you cannot feed it voltage higher than 3.6V.In order to start up the splitter, it will need at least 3V.
TUSB564IRNQR Features2 channels.
Mainly used in USB Type C.
TUSB564IRNQR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TUSB564IRNQR Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 40 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | USB Type C |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | TUSB564 |
| JESD-30 Code | R-PQCC-N40 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 2 |
| Data Rate (Max) | 8.1Gbps |
| Delay Time | 10.0ns |
| Capacitance - Input | 10pF |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |