TVP5150APBSRG4 OverviewThere is an embedded encoder in the 32-TQFP package.In order to protect the encoder, you should pack it in a Tape & Reel (TR) case.Surface Mount is used for mounting this motor encoder.In this case, the type is Video Decoder.Cell Phones, PDA, Players-connected encoders can use it.The optical encoder uses the 1.8V 3.3V digital power for switching power supplies.By applying voltage to 1.8V, the analog supply voltage can be applied.Pack the encoder magnetic in a 32-TQFP (5x5) case according to the manufacturer's recommendations.
TVP5150APBSRG4 FeaturesIn 32-TQFP package
Mounting Type: Surface Mount
TVP5150APBSRG4 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TVP5150APBSRG4 Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (5x5) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Video Decoder |
| Applications | Cell Phones, PDA, Players |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V 3.3V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 72.801575mg |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TVP5150 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Operating Supply Current | 25.3mA |
| Number of Bits | 9 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |