TVP5157PNP OverviewThe encoder is embedded in 128-TQFP Exposed Pad package.It is recommended to pack the encoder in Tray case.This motor encoder is mounted in the way of Surface Mount.The type can be classified as NTSC/PAL Video Decoder.It is suitable for the encoder connected in Security Systems.The motor encoder is based on TVP5157 family.The 1.1V 3.3V digital power of the optical encoder are applied to switching power supplies.There are 128 terminations available in the optical encoder.The analog supply voltage can be applied by 1.1V 1.8V 3.3V.The total pins on the rotary encoders is 128.It is mounted by Surface Mount.This encoder gets 128 pins on it.The maximum 70°C ensures that the encoder reader runs stablily.This rotary encoder's minimum working temperature must not be less than 0°C. The required minimum supply voltage should be larger than 1V.1.2V is reached as the maximum supply voltage (Vsup) of the encoder motor.This converter operates from a supply voltage of 3.6V.The total number of encoder bits is 10.There are 5 A/D converters on it.
TVP5157PNP FeaturesIn 128-TQFP Exposed Pad package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TVP5157
128 pins
10 bits
5 A/D Converters
TVP5157PNP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TVP5157PNP Encoders, Decoders, Converters applications.
LCD bias supply
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 128 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | NTSC/PAL Video Decoder |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Security Systems |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | TVP5157 |
| Pin Count | 128 |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.2V |
| Power Supplies | 1.11.83.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1V |
| Nominal Supply Current | 172mA |
| Number of Bits | 10 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.1V 1.8V 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.1V 3.3V |
| Number of A/D Converters | 5 |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 14mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |