TW2804-FE OverviewThe encoder is embedded in 128-QFP package.It is recommended to pack the encoder in Tray case.This motor encoder is mounted in the way of Surface Mount.The type can be classified as NTSC/PAL Video Decoder.It is suitable for the encoder connected in Security Systems.The motor encoder is based on TW2804 family.
TW2804-FE FeaturesIn 128-QFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TW2804
TW2804-FE ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
TW2804-FE Encoders, Decoders, Converters applications.
LCD bias supply
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-QFP |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | NTSC/PAL Video Decoder |
| Applications | Security Systems |
| Base Part Number | TW2804 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PQFP |
| Number of Pins | 128 |
| Published | 2005 |
| Number of Terminations | 128 |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 128 |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.25 B |
| Consumer IC Type | COLOR SIGNAL DECODER |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 3.4mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |