TW2960-LA1-CR OverviewAn embedded encoder is contained in a LQFP package.100 terminations are included in the optical encoder.There are 100 pins on the rotary encoders in total.The value of 1.62V should be greater than the minimum supply voltage.When the maximum voltage (Vsup) of the encoder motor is reached, 1.92V is reached.This encoder should be used at operating temperature 85°C.A rotary encoder such as this can also be used to establish ALSO HAS IO SUPPLY VOLTAGE IS 3.15V TO 3.6V.In order for the quadrature encode to function properly, it must be operated at a minimum temperature of -40°C.By using CONSUMER CIRCUIT, encoder definition types can be sorted by consumer IC type.
TW2960-LA1-CR FeaturesIn LQFP package
Consumer IC Type : CONSUMER CIRCUIT
TW2960-LA1-CR ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
TW2960-LA1-CR Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
| Package / Case | LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 100 |
| Additional Feature | ALSO HAS IO SUPPLY VOLTAGE IS 3.15V TO 3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Pin Count | 100 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.92V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.62V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 12mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 12mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Decoder |
| Applications | NTSC, PAL |
| Base Part Number | TW2960 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.98V |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V 3.3V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |