TW5866-BA2-CR OverviewIt is embedded in a BGA package so that it can be taken anywhere.In this encoder, the pins have been arranged in a 416 pattern.8 channels are totaled in this channel.
TW5866-BA2-CR FeaturesIn BGA package
416 pins
8 channels
TW5866-BA2-CR ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
TW5866-BA2-CR Encoders, Decoders, Converters applications.
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
Digital Control
| Package / Case | BGA |
| Number of Pins | 416 |
| Published | 2013 |
| Part Status | Active |
| Number of Channels | 8 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 416-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 416 |
| Type | Decoder |
| Applications | NTSC, PAL |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Base Part Number | TW5866 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B416 |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.1V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.9V |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.23mm |
| Width | 27mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |