There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) TW6865-TA1-CR Video Processing Linear ICs applications.
Notebook PCs
Desktop PCs
PC Docking Stations
PC Standalone Video Cards
Consumer, Professional, Automotive
Industrial Video
Video Capture, Editing, and Processing
Genlock Circuits
Surveillance & Security Video Systems
Set-Top Boxes (STB) & Digital Video Recorders (DVR)
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 144 |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 1.05mm |
| Length | 20mm |
| Width | 20mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |