There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) TW8817-TA3-GRS Video Processing Linear ICs applications.
Plasma
DLP
Notebook PCs
Desktop PCs
PC Docking Stations
PC Standalone Video Cards
Consumer, Professional, Automotive
Industrial Video
Video Capture, Editing, and Processing
Genlock Circuits
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Published | 2007 |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 80 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Pin Count | 80 |
| Max Supply Voltage | 85V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DISPLAY CONTROLLER, DOT MATRIX LCD DISPLAY |
| Bus Compatibility | I2C |
| RoHS Status | RoHS Compliant |